Gmina Gromadka
Oficjalna strona Gromadki
Oficjalna strona Gromadki
O Gminie
Gmina Gromadka jest położona w północno-wschodniej części
powiatu bolesławieckiego na obszarze regionu makroregionu Niziny Śląsko-Łużyckiej.
wtorek, 13, maj 2025
Bioróżnorodność w parku w Gromadce
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 13, grudzień 2016 09:33
W ostatnich latach, a zwłaszcza po przejściu w roku 2012 wichury, która sprawiła ogromne szkody wśród drzew, park stał się miejscem zaniedbanym i ulegał stopniowej degradacji. W celu przywrócenia przyrodniczego charakteru parku oraz nadania mu nowej funkcji i kompozycji wykonano szereg prac ziemnych i pielęgnacyjnych. Prace zaplanowano i wykonano ze zwróceniem uwagi na część parku ocalałą po wichurze. Zachowane stare dęby zostały odsłonięte poprzez usunięcie zbędnych nieestetycznych zakrzewień, pielęgnacyjne podcięcie niektórych drzew, usuniecie nagromadzonych śmieci. Wyselekcjonowano i pozostawiono jarzębiny, klony i lipy. Nasadzone zostały nowe dęby oraz kwitnące i owocujące krzewy: tarnina, głóg, trzmielina, kalina, czarny bez.
Wyrównano teren, zwłaszcza w części parku która najbardziej ucierpiała podczas wichury. Usunięto karpiny po przewróconych drzewach, wyrównano teren pozostawiając pnie drzew jako pamiątkę po dawnym zadrzewieniu parku. W miejsce po usuniętych karpinach wykonano nasadzenia nowych młodych drzew i krzewów z gatunków, które ubogacają park. Wprowadzenie nowych gatunków konsultowane było z dendrologiem, który przyznał, że korzystnie wpływa na charakter siedliskowy, również jako miejsce przyjazne ptakom i owadom. Obecnie w odnowionym parku, można zobaczyć budki dla ptaków i budki dla owadów. Cześć prac wykonana była przez mieszkańców, cześć – zwłaszcza prace ziemne zlecono podmiotowi zewnętrznemu dysponującemu odpowiednim sprzętem.

Inicjatywa polegająca na przeprowadzeniu prac pielęgnacyjnych o dużym znaczeniu dla zachowania bioróżnorodności oraz przywrócenia zdegradowanemu obszarowi parku waloru przyrodniczego, dzięki zaangażowaniu mieszkańców wsi Gromadka, została z sukcesem zakończona. W kolejnych latach park będzie pielęgnowany, aby utrzymany został jego nowy ekologiczny charakter. Inicjatywa była finansowana ze środków NFOŚiGW, a koordynatorem projektu jest Fundacja Ekologiczna "Zielona Akacja" z siedzibą w Legnicy.
Tekst i zdjęcie Fundacja Zielona Akcja
